Masaż ogólno usprawniający – ma na celu ogólne usprawnienie organizmu ze wskazaniem na stymulację słabszych punktów. Jest zalecany po różnego rodzaju urazach, w dolegliwościach ze strony układu nerwowego, układu krążenia, reumatycznych oraz w celu poprawy funkcjonowania narządów wewnętrznych.
Wskazania:
- Urazy narządu ruchu , przykurcze urazowe, mięśniowe, stawowe
- Dolegliwości ze strony kręgosłupa
- Dolegliwości ze strony aparatu ruchowego
- Regeneracja po zabiegach chirurgicznych
- Leczenie blizn pooperacyjnych
- Zmiany zanikowo-degeneracyjne w mięśniach
- Zmiany napięcia mięśniowego, niedowłady mięśni, porażenia mięśni i kończyn
- Choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów, kończyn, tkanek miękkich
- Dolegliwości ze stronny układu oddechowego
- Dolegliwości ze strony układu krążenia
- Bóle, nerwobóle różnego pochodzenia
- Dolegliwości przewlekłe
- Dla osób obłożnie chorych
Masaż poprzez skórę oddziałuje w głąb ciała, wpływając na cały organizm i synchronizację pracy poszczególnych układów: układu ruchu, układu krążenia, układu nerwowego i innych.
Bodziec dotykowy pobudza czuciowe zakończenia nerwowe w skórze i wyzwala impulsy elektryczne w obwodowym układzie nerwowym, które docierając do części czuciowej kory mózgowej, powodują uaktywnienie pracy wszystkich narządów i układów. Masaż ma więc wielowymiarowe efekty:
- Poprawia funkcjonowanie mięśni – zdejmuje z nich napięcie i przynosi efekt ogólnego rozluźnienia lub pobudza je do aktywniejszej pracy,
- Zmniejsza spastyczność,
- Wyzwala procesy odnowy mięśni,
- Wywiera korzystny wpływ na zmiany w zakresie ruchomości,
- Polepsza przewodnictwo nerwowe, toruje nowe połączenia nerwowe,
- Poprawia krążenie przez co wpływa na dotlenienie mózgu i komórek ciała, zmniejsza zastoje i obrzęki oraz przeciwdziała ich powstawaniu,
- Poprawia ukrwienie tkanki mięśniowej, tkanek okołostawowych i kości,
- Wzmacnia aparat więzadłowo-stawowy oraz częściowo usuwa patologiczne nawarstwienia,
- Zapobiega obkurczaniu się torebek stawowych w stanach unieruchomienia,
- Wywiera korzystny wpływ na mineralizację kości,
- Poprawia elastyczność i sprężystość ścięgien,
- Jest skuteczny w zakresie bólów różnego pochodzenia: łagodzi je lub hamuje, wpływa na podniesienie progu odczuwania bólu,
- W dolegliwościach reumatycznych (chorobach zapalnych) – stosowany w okresie remisji poprawia ukrwienie mięśni, zapobiega utrwalaniu się przykurczów oraz zapobiega procesom zwyrodnieniowym w tkance mięśniowej,
- Stosowany w okresie unieruchomienia na dużych grupach mięśniowych tułowia czy kończyn aktywizuje układ krążenia i skutecznie zapobiega powstawaniu odleżyn.
Masaż ogólno usprawniający w połączeniu z innymi zabiegami fizjoterapeutycznymi wpływa na znaczne skrócenie okresu rekonwalescencji po doznanych urazach.
Podobnie jak inne rodzaje masażu wyzwala korzystne procesy lecznicze w organizmie, wpływając na stan Ciała, Umysłu i Ducha.